Nové mlýny: zbytečný zásah záchranářů při jachtařském závodu

24. října 2011 v 21:11 |  zážitky

Možná jste sledovali, jak v září proběhla médii zpráva o "katastrofě" při jachtařském závodě na vodní nádrži Nové Mlýny, a proto by vás následující pohled závodníka mohl zajímat. Ve skutečnosti to totiž probíhalo jinak, než bylo zřejmé z médií.

V pondělí po víkendu 17. - 18.9. psala Nova.cz následující informace. " Jedenáct lidí vytáhli v neděli hasiči a vodní záchranáři z vody! Během jachtařských závodů se tam v poryvech větru potopilo 18 plachetnic, pět lidí se zranilo, dva jachtaře z vody vytáhl vrtulník" řekl mluvčí záchranářů Jaroslav Haid.


O víkendu se na Mlýnech konala závěrečná regata pohárového závodu sezóny 2011 v různých lodních třídách. V sobotu 17.9. jsem stejně jako každý závodící jachtař sledoval předpověď větru na další den. Předpovídali stálý vítr 9 m/s, což jsou pro zkušenější posádky normální podmínky. Přesto je při takovéto síle větru běžné, že se během jednoho dne závodu převrátí 20 lodí - berte v potaz, že jachting je extrémní sport. Tyto lodě jsou ale stavěny a vyvíjeny na to, aby bylo možné loď během minuty obrátit zpět a pokračovat v závodě.

Druhý den se předpověď větru vyplnila. Z toho plyne, že žádný neočekávaný vítr , jak tvrdila Nova.cz nefoukal. Vlny byly podle mého odhadu do 60 cm a ne do výšky dvou metrů, kterou si vymyslela média. V těchto podmínkách se po převržení jedna ze závodících lodí údajně začala potápět. Daná plachetnice tedy byla ve špatném stavu a správně by neměla ani vyplout na závod. (Za mou šestiletou jachtařskou kariéru se nestalo, že bych byl svědkem podobné situace.)

Při každém závodu se o zachraňování posádek a převržených lodí starají tzv. člunaři, tedy lidé především z řad trenérů a bójkařů, kteří mají osobní zkušenost s tímto sportem. Takto se zachraňuje dokonce i na mistrovstvích světa a funguje to bez problému. Při tomto závodě se ale zachraňování ujala klasická vodní záchranná služba a hasiči, kteří sice již několik let sídlí v místním jachtklubu YC Dyje, a působí při závodech, ale jak vám dále popíši, zdaleka nevědí, jak mají správně lodě a posádky zachraňovat.

K potápějící se lodi a také pro závodnici, která měla naražené koleno záchranáři zavolali helikoptéru, kterou v takovýchto podmínkách obvykle není potřeba. Slečnu začali vytahovat po laně nahoru, následně jí převezli do místní stanice a poté do nemocnice. Poté se s vrtulníkem vrátili nad vodní hladinu, kde podle hlavní rozhodčí hledali lidi, kteří byli mimo lodě, což je při půlmetrových vlnách velmi nepravděpodobné. Tuto činnost na ostatních závodech zvládá personál závodu na člunech.

Vrtulníkem kroužícím nad vodní hladinou navíc vytvořili větrný vír, který se táhnul po vodní hladině, a tím způsobili převržení asi deseti lodí včetně mé. Jelikož ve víru dosahoval vítr o hodně větší síly než v okolí, lodě logicky nešly obrátit zpět. My jsme proto nemohli pokračovat v závodě. Záchranáři přijeli k naší lodi zachraňovat to, co sami způsobili. Vzali akci ryze do svých rukou a začali diktovat dokonce i hlavní rozhodčí a nesmyslně vyhlásili stav nouze. Tahali nás do záchranářského člunu, ve kterém nás převezli na břeh. Poté měly v úmyslu tahat lodě samostatně na břeh. Když jsem začal protestovat proti jejich nápadu, že budou plachetnice tahat stěžněm dolů a tím naprosto zničí stěžeň o dno, zjistil jsem, že opravdu nevědí, která bije. Když přivezli mojí loď, byl jsem udiven, jak mi ji záchranáři pohodlně zachraňovali. Loď měla naprosto zmačkanou přední plachtu, nožem přeřezané provazy a odřenou příď. Když jsem toto chtěl posléze řešit s policií, záchranáři tvrdili, že nemají pojistku, z které by mohli vzniklou škodu uhradit.

Tato záchranářská akce mi přišla jako naplánované záchranářské cvičení pro případný hurikán na Atlantiku, který si dokážou záchranáři sami vytvořit a použít při zásahu gumové figuríny, místo lidí.

Celý článek na Nova.cz najdete na: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/ na stránce 13 nebo starší
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ressler ressler | E-mail | 31. října 2011 v 9:52 | Reagovat

Nasel jsem clanek o zasahu zachranaru a povazuji jej take za zbytecny,zavodil jsem Vauriena a a takove situace jsou v jachtingu na beznem poradku,je pouze nutno   mit u sebe funkcni vesty a pak normalni jachtar tyto situace zvladne.Bohuzel toto k popularite jachtingu neprospelo,ale novinari dostali tucne zaplaceno.Je to krasna voda preji Vam hodne uspechu pri dalsich akcich.

2 vitaken vitaken | 31. října 2011 v 16:23 | Reagovat

Souhlasim a dekuji za komentar[1]:

3 Albertflify Albertflify | E-mail | Web | 5. června 2018 v 16:47 | Reagovat

The prostate is central to the part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all forms of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections originating from other regions with the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some in the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a number of ejaculations weekly will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to take to ensure a wholesome prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to choose prostate examination at least per year.

4 AFledIodiliare AFledIodiliare | E-mail | Web | 9. října 2018 v 5:06 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment dur  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  moelle  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-du-cialis-en-italie/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama