Říjen 2011

Nové mlýny: zbytečný zásah záchranářů při jachtařském závodu

24. října 2011 v 21:11 zážitky

Možná jste sledovali, jak v září proběhla médii zpráva o "katastrofě" při jachtařském závodě na vodní nádrži Nové Mlýny, a proto by vás následující pohled závodníka mohl zajímat. Ve skutečnosti to totiž probíhalo jinak, než bylo zřejmé z médií.

V pondělí po víkendu 17. - 18.9. psala Nova.cz následující informace. " Jedenáct lidí vytáhli v neděli hasiči a vodní záchranáři z vody! Během jachtařských závodů se tam v poryvech větru potopilo 18 plachetnic, pět lidí se zranilo, dva jachtaře z vody vytáhl vrtulník" řekl mluvčí záchranářů Jaroslav Haid.


O víkendu se na Mlýnech konala závěrečná regata pohárového závodu sezóny 2011 v různých lodních třídách. V sobotu 17.9. jsem stejně jako každý závodící jachtař sledoval předpověď větru na další den. Předpovídali stálý vítr 9 m/s, což jsou pro zkušenější posádky normální podmínky. Přesto je při takovéto síle větru běžné, že se během jednoho dne závodu převrátí 20 lodí - berte v potaz, že jachting je extrémní sport. Tyto lodě jsou ale stavěny a vyvíjeny na to, aby bylo možné loď během minuty obrátit zpět a pokračovat v závodě.

Druhý den se předpověď větru vyplnila. Z toho plyne, že žádný neočekávaný vítr , jak tvrdila Nova.cz nefoukal. Vlny byly podle mého odhadu do 60 cm a ne do výšky dvou metrů, kterou si vymyslela média. V těchto podmínkách se po převržení jedna ze závodících lodí údajně začala potápět. Daná plachetnice tedy byla ve špatném stavu a správně by neměla ani vyplout na závod. (Za mou šestiletou jachtařskou kariéru se nestalo, že bych byl svědkem podobné situace.)

Při každém závodu se o zachraňování posádek a převržených lodí starají tzv. člunaři, tedy lidé především z řad trenérů a bójkařů, kteří mají osobní zkušenost s tímto sportem. Takto se zachraňuje dokonce i na mistrovstvích světa a funguje to bez problému. Při tomto závodě se ale zachraňování ujala klasická vodní záchranná služba a hasiči, kteří sice již několik let sídlí v místním jachtklubu YC Dyje, a působí při závodech, ale jak vám dále popíši, zdaleka nevědí, jak mají správně lodě a posádky zachraňovat.

K potápějící se lodi a také pro závodnici, která měla naražené koleno záchranáři zavolali helikoptéru, kterou v takovýchto podmínkách obvykle není potřeba. Slečnu začali vytahovat po laně nahoru, následně jí převezli do místní stanice a poté do nemocnice. Poté se s vrtulníkem vrátili nad vodní hladinu, kde podle hlavní rozhodčí hledali lidi, kteří byli mimo lodě, což je při půlmetrových vlnách velmi nepravděpodobné. Tuto činnost na ostatních závodech zvládá personál závodu na člunech.

Vrtulníkem kroužícím nad vodní hladinou navíc vytvořili větrný vír, který se táhnul po vodní hladině, a tím způsobili převržení asi deseti lodí včetně mé. Jelikož ve víru dosahoval vítr o hodně větší síly než v okolí, lodě logicky nešly obrátit zpět. My jsme proto nemohli pokračovat v závodě. Záchranáři přijeli k naší lodi zachraňovat to, co sami způsobili. Vzali akci ryze do svých rukou a začali diktovat dokonce i hlavní rozhodčí a nesmyslně vyhlásili stav nouze. Tahali nás do záchranářského člunu, ve kterém nás převezli na břeh. Poté měly v úmyslu tahat lodě samostatně na břeh. Když jsem začal protestovat proti jejich nápadu, že budou plachetnice tahat stěžněm dolů a tím naprosto zničí stěžeň o dno, zjistil jsem, že opravdu nevědí, která bije. Když přivezli mojí loď, byl jsem udiven, jak mi ji záchranáři pohodlně zachraňovali. Loď měla naprosto zmačkanou přední plachtu, nožem přeřezané provazy a odřenou příď. Když jsem toto chtěl posléze řešit s policií, záchranáři tvrdili, že nemají pojistku, z které by mohli vzniklou škodu uhradit.

Tato záchranářská akce mi přišla jako naplánované záchranářské cvičení pro případný hurikán na Atlantiku, který si dokážou záchranáři sami vytvořit a použít při zásahu gumové figuríny, místo lidí.

Celý článek na Nova.cz najdete na: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/ na stránce 13 nebo starší

Prázdniny 2011

14. října 2011 v 15:02 fotogalerie
M I S T R O V S T V Í S V Ě T A K Ü H L U N G S B O R N
O R L Í K


fotos by Jitka Havlová
www.cadet2011.org
&